- 2016 წელი - საქართველო, საფრანგეთთან ერთად, OGP-ის თანათავმჯდომარე ქვეყანა გახდა
- 2017 წელი - საქართველო OGP-ის თავმჯდომარე ქვეყანა გახდა. თავმჯდომარეობა მან საფრანგეთისაგან გადმოიბარა
- 2017 წელი - შესრულდა ღია მმართველობა საქართველოს ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ვალდებულება და 22 დეკემბერს საქართველოში პირველი მოქალაქეთა ელექტრონული პეტიციების ოფიციალური სამთავრობო პლატფორმა ამოქმედდა
ღია მმართველობა საქართველოს 2016-2017 წლების სამოქმედო გეგმა, ასევე, შემუშავებულია ღია მმართველობა საქართველოს სამდივნოს მიერ სამოქალაქო და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან მჭიდრო თანამშრომლობით, ფორუმის ფარგლებში.
ღია მმართველობა საქართველოს სამდივნომ გეგმის შემუშავების პროცესი ფორუმის წევრ საჯარო უწყებებსა და არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან თანამშრომლობით დაიწყო. მათი მხრიდან სამდივნოს წარედგინა წინადადებები და იდეები იმ სამომავლო ვალდებულებების შესახებ, რომლებიც, მათი აზრით, ახალი სამოქმედო გეგმის ნაწილი უნდა გამხდარიყო. გარდა ამისა, სამდივნომ ინდივიდუალური შეხვედრების რეჟიმში იმუშავა იმ უწყებებთან, რომლებიც მანამდე ღია მმართველობა საქართველოს საქმიანობაში არ ყოფილან ჩართულნი. სამდივნომ, ასევე, მიიღო ფორუმის ძველი და პოტენციური წევრების მიერ წარმოდგენილი ვალდებულებების ფართო ნუსხა.
სამდივნოს თავიანთი რეკომენდაციები წარუდგინეს არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებმაც. მათი იდეების უმეტესობა ვალდებულებების სახით აისახა გეგმაში. ქვეყნის მასშტაბით გამართულ საჯარო კონსულტაციების პროცესში აქტიურად მონაწილეობდა და სამდივნოს მხარს უჭერდა „USAID“-ის პროექტი „დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა საქართველოში“ (GGI). 19 საჯარო შეხვედრა საქართველოს 15 ქალაქში ჩატარდა.
ღია მმართველობა საქართველოს რიგით მესამე სამოქმედო გეგმაში გაერთიანებულია 24 პასუხისმგებელი უწყების 27 ვალდებულება, რომლებიც შესაბამისობაშია OGP-ის პრინციპებთან გამჭვირვალობა, ანგარიშვალდებულება, მოქალაქეთა ჩართულობა, ტექნოლოგია და ინოვაცია − გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულებისათვის.
სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებების თემატიკა მკვეთრად გაფართოებულია. ღია მმართველობა საქართველოს არსებობის განმავლობაში პირველად ვალდებულებების ნაწილი მოიცავს გარემოს დაცვის, ჯანდაცვის, კონკურენციის, ენერგეტიკისა და მომხმარებელთა უფლებებთან დაკავშირებულ საკითხებს, სასჯელაღსრულებისა და პროკურატურის კომპეტენციაში შემავალ თემებს. გარდა ამისა, სამოქმედო გეგმა პირველად ასახავს ღია მმართველობის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი გამოწვევის − კორპორატიული პასუხისმგებლობის გაუმჯობესების − საპასუხო სამ ვალდებულებას.
გეგმის კიდევ ერთი ნოვაციაა მუნიციპალიტეტების ჩართულობა. პირველად ღია მმართველობა საქართველოს სამოქმედო გეგმა ცალკე, დამოუკიდებელ კომპონენტად მოიაზრებს მუნიციპალიტეტების ვალდებულებებსაც. კონსულტაციების შედეგად სამდივნომ მიიღო ხუთი მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ინიციატივა ეროვნულ სამოქმედო გეგმაში ვალდებულებების გათვალისწინების თაობაზე.

• 2016 - Georgia became the Co-Chair of OGP along with France
• 2017 – One of the key commitments of OGP Georgia was fulfilled and the first-ever official governmental platform for citizens’ electronic petitions in Georgia was activated on 22 December
OGP Georgia Action Plan for 2016-2017 was also elaborated by the Secretariat of OGP Georgia within the scope of the Forum, in close cooperation with civil society and international organizations.
The Secretariat of OGP Georgia initiated the process of Action Plan elaboration in close cooperation with public agencies, NGOs, and international organizations. They submitted to the Secretariat proposals and ideas on future commitments which, in their opinion, were to be a part of the new Action Plan. Besides, the Secretariat worked in the mode of individual meetings with the agencies which had not been previously involved in the activities of OGP Georgia. The Secretariat also received a wide range of commitments proposed by both the current and the potential members of the Forum.
Local and international organizations also proposed their recommendations to the Secretariat. Most of their ideas were included as commitments into the Action Plan. USAID-funded Good Governance Initiative (GGI) in Georgia was actively participating in and supporting the public consultations held throughout the country. 19 public meetings were held in 15 cities across Georgia.
27 commitments of 24 responsible agencies in compliance with the OGP principles - transparency, accountability, civic engagement, technology, and innovation - for transparency and accountability - have been included in the Third Action Plan of OGP Georgia.
The area of commitments imposed by the Action Plan has significantly broadened. For the first time in the existence of OGP Georgia, a part of commitments includes issues related to the environment, healthcare, competition, energy, and consumer rights as well as topics within the competence of the penitentiary system and the Prosecutor's Office. In addition, the Action Plan for the first time covers three commitments addressing one of the key challenges of open governance – improvement of corporate responsibility.
Municipality engagement is another innovation of the Action Plan. For the first time ever, OGP Georgia’s Action Plan envisions the commitments of municipalities as a separate and independent component. As a result of consultations, the Secretariat adopted the initiative of five municipalities on consideration of commitments in the National Action Plan.