- 2018 წელი - საქართველომ, როგორც OGP-ის თავმჯდომარე ქვეყანამ, ღია მმართველობის პარტნიორობის მე-5 გლობალურ სამიტს თბილისში უმასპინძლა. ღონისძიებაში 70-ზე მეტი ქვეყნის, ასობით სამოქალაქო საზოგადოების, საერთაშორისო ორგანიზაციების, აკადემიური წრისა და მედიის წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ. სამიტის ფარგლებში 80-მდე პანელი და სესია გაიმართა
- 2019 წელი - ქვეყანაში OGP-ის კოორდინაცია კიდევ უფრო მაღალ დონეზე განისაზღვრა: საქართველოს მთავრობის 2019 წლის 22 აპრილის No 197 დადგენილების თანახმად, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის ფუნქციად განისაზღვრა OGP-ში საქართველოს წევრობის კოორდინირება ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე
- 2019 წელი - საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის პოლიტიკის დაგეგმვის და კოორდინაციის დეპარტამენტის ქვეშ შიექმნა საჯარო მმართველობის სამმართველო, რომლის ფუნქციად განისაზღვრა OGP საქართველოს კოორდინაცია ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე, აგრეთვე, ღია მმართველობა საქართველოს სამოქმედო გეგმის შემუშავება, შესრულების მონიტორინგი, ანგარიშგება და სამოქმედო გეგმით განსაზღვრული აქტივობების განხორციელების ხელშეწყობა
- 2019 წელი - საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა OGP-ის მმართველი კომიტეტის არჩევნებში საქართველოს კანდიდატურა წარადგინა. შედეგად, 2019 წლის 1 აპრილს, გერმანიასთან და ინდონეზიასთან ერთად, საქართველო 3 წლის ვადით აირჩიეს ორგანიზაციის მმართველ კომიტეტში. კომიტეტში საქართველოს მთავრობას ადმინისტრაციის უფროსი წარადგენს
ღია მმართველობა საქართველოს 2018-2019 წლების სამოქმედო გეგმა შემუშავდა სამოქალაქო და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან მჭიდრო თანამშრომლობით, ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის ფარგლებში.
ღია მმართველობა საქართველოს სამდივნომ სამუშაო პროცესი ფორუმის წევრ საჯარო უწყებებთან და არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან თანამშრომლობით დაიწყო. მათი მხრიდან სამდივნოს წარედგინა წინადადებები და იდეები იმ სამომავლო ვალდებულებების შესახებ, რომლებიც, მათი აზრით, ახალი სამოქმედო გეგმის ნაწილი უნდა გამხდარიყო. გარდა ამისა, სამდივნომ ინდივიდუალური შეხვედრების რეჟიმში იმუშავა იმ უწყებებთან, რომლებიც მანამდე ღია მმართველობა საქართველოს საქმიანობაში არ ყოფილან ჩართულნი.
სამდივნოს თავიანთი რეკომენდაციები წარუდგინეს არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებმაც. მათი იდეების ნაწილი ვალდებულებების სახით აისახა გეგმაში. ქვეყნის მასშტაბით გაიმართა საჯარო კონსულტაციებიც, რომელშიც აქტიურად მონაწილეობდა და სამდივნოს მხარს უჭერდა USAID-ის პროექტი „დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა საქართველოში“ (GGI).
სამოქმედო გეგმაში გაერთიანებულია 21 პასუხისმგებელი უწყების 33 ვალდებულება, რომლებიც შესაბამისობაშია OGP-ის პრინციპებთან. გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებები პასუხობს OGP-ის ხუთივე გამოწვევას:
- საჯარო მომსახურების გაუმჯობესება,
- საჯარო სექტორში კეთილსინდისიერების ამაღლება,
- საჯარო რესურსების უკეთესი მართვა,
- უსაფრთხო გარემოს შექმნა და
აღსანიშნავია, რომ 2018-2019 წლების სამოქმედო გეგმაში გაიზარდა მონაწილე მუნიციპალიტეტების რაოდენობა და 11 მუნიციპალიტეტის 13 მუნიციპალურ ორგანოს შეადგენს.

- 2018 - As the Chair country of OGP, Georgia hosted the 5th OGP Global Summit in Tbilisi. Hundreds of representatives of civil society, international organizations, academia, and media from more than 70 countries took part in the event. Up to 80 panels and sessions were held within the scope of the Summit
- 2019 – OGP coordination in the country was determined by yet a higher level: according to Decree N197 of the Government of Georgia dated by 22 April 2019, the Administration of the Government of Georgia was tasked to coordinate Georgia’s membership in OGP at national and international levels
- 2019 – Public Administration Unit was established under the Policy Planning and Coordination Department of the Administration of the Government of Georgia, its function being the coordination of OGP Georgia nationally and internationally, elaboration of OGP Georgia Action Plan, monitoring, assessment and support of activities defined by the Action Plan
- 2019 – Prime-Minister of Georgia nominated the candidacy of Georgia in the OGP Steering Committee elections. As a result, on 1 April 2019, Georgia was elected to a 3-year term in the Steering Committee, along with Germany and Indonesia. Georgia is represented in the Committee by the Head of Administration of the Government of Georgia
The OGP Georgia Action Plan for 2018-2019 was elaborated in close cooperation with civil and international organizations within the OGP Georgia Forum.
OGP Georgia Secretariat started its working process by cooperating with the Forum member agencies, NGOs, and international organizations. They submitted to the Secretariat proposals and ideas on future commitments which, in their opinion, were to become a part of the new Action Plan. In addition, the Secretariat worked in the mode of individual meetings with the agencies which had not been previously involved in the activities of OGP Georgia.
Recommendations were also submitted to the Secretariat by local and international organizations. Some of their ideas were reflected in the plan as commitments. Public consultations were held throughout the country where the USAID-funded Good Governance Initiative (GGI) in Georgia took an active part and provided support.
The Action Plan includes 33 commitments of 21 responsible agencies that are relevant to the OGP principles. The commitments envisioned by the plan address all five challenges of OGP:
- Improving Public Services
- Building Public Integrity
- More Effectively Managing Public Resources
- Creating Safer Communities, and
- Increasing Corporate Accountability.
It is noteworthy that the number of participating municipalities increased in the Action Plan for 2018-2019, which now includes 13 municipal bodies of 11 municipalities.