გამჭვირვალე და კეთილსინდისიერი მმართველობის განმტკიცება ახალციხის მუნიციპალიტეტში
ახალციხის მუნიციპალიტეტის მერიის გამჭვირვალობის და კეთილსინდისიერების ამაღლების სტრატეგიის და სამოქმედო გეგმის პირველადი სამუშაო ვერსია ახალციხის მუნიციპალიტეტის მერიასა და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მჭიდრო თანამშრომლობითა და USAID/GGI-ის მხარდაჭერით მომზადდა.
2019 წლის 27 ივნისს ახალციხეში მერიისა და IDFI-ის ორგანიზებით გაიმართა გამჭვირვალობის და კეთილსინდისიერების ამაღლების სტრატეგიის და სამოქმედო გეგმის პირველადი ვარიანტების საჯარო განხილვა. შეხვედრა დისკუსიის ფორმატში წარიმართა და მის მიზანს დოკუმენტებთან დაკავშირებით დაინტერესებული მხარეების, მათ შორის სამოქალაქო და მედია სექტორის და აკადემიური წრეების წარმომადგენელთა მოსაზრებების მოსმენა და შემდგომში, გათვალისწინება წარმოადგენდა.
სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის საბოლოო ვარიანტების შემუშავების პროცესში ასევე მომზადდა მონიტორინგის ჩარჩო. 2019 წლის 7 ივლისს, ახალციხის მუნიციპალიტეტის მერის N 1470 07 ბრძანებით დამტკიცდა ახალციხის მუნიციპალიტეტის მერიის გამჭვირვალობის და კეთილსინდისიერების ამაღლების სტრატეგია, სამოქმედო გეგმა და თანამდევი მონიტორინგის ჩარჩო. 2019 წლის 12 ივლისს კი IDFI-ის მიერ ჩატარდა ახალციხის მუნიციპალიტეტის თანამშრომელთა ტრენინგი კორუფციასთან ბრძოლის საკითხებზე (31 მონაწილე).
ახალციხის მუნიციპალიტეტის მერიის გამჭვირვალობისა და კეთილსინდისიერების ამაღლების სამოქმედო გეგმა შემდეგ ამოცანებს მოიცავს:
• ეთიკისა და კეთილსინდისიერების არსებული მექანიზმების გაუმჯობესება
• ადამიანური რესურსების მართვის სისტემის გაუმჯობესება
• ახალციხის მერიაში გამჭვირვალობის სტანდარტების დახვეწა
• საზოგადოებრივი ჩართულობის და ზედამხედველობის მექანიზმების გაძლიერება
• ახალციხის მერიის მიერ დაფუძნებული იურიდიული პირების გამჭვირვალობის და კეთილსინდისიერების სტანდარტების გაუმჯობესება
• კონკურენციის გაზრდა სახელმწიფო შესყიდვებში.
: შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) პროგრამა დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა საქართველოში (GGI)
გამჭვირვალობის და კეთილსინდისიერების ამაღლების სტრატეგიის და სამოქმედო გეგმის პირველადი ვარიანტების საჯარო განხილვა დისკუსიის ფორმატში წარიმართა და მის მიზანს დოკუმენტებთან დაკავშირებით დაინტერესებული მხარეების, მათ შორის სამოქალაქო და მედია სექტორის და აკადემიური წრეების წარმომადგენელთა მოსაზრებების მოსმენა და შემდგომში, გათვალისწინება წარმოადგენდა.
2019 წლის 7 ივლისს, ახალციხის მუნიციპალიტეტის მერის N 1470 07 ბრძანებით დამტკიცდა ახალციხის მუნიციპალიტეტის მერიის გამჭვირვალობის და კეთილსინდისიერების ამაღლების სტრატეგია, სამოქმედო გეგმა და თანამდევი მონიტორინგის ჩარჩო.

Commitment: Strengthening transparency and good governance in Akhaltsikhe Municipality
On 27 June 2019, Akhaltsikhe City Hall and IDFI organized the public discussion on the initial drafts of the Transparency and Integrity Building Strategy and Action Plan. The meeting was held in a discussion format and it was aimed at gathering feedback and further on the document from different stakeholders, including representatives of civil and media sectors and academia. During the development of the final versions of Strategy and Action plan, the Monitoring and Evaluation Framework was also elaborated.
On 7 July 2019, the Akhaltsikhe Municipality City Hall Transparency and Integrity Building Strategy, Action Plan, and accompanying Monitoring and Evaluation Framework were approved by the Order N 1470 07 of Akhaltsikhe Municipality Mayor. On 12 July 2019, IDFI conducted training on anti-corruption issues for Akhaltsikhe Municipality staff (31 participants).
The Transparency and Integrity Building Action Plan of Akhaltsikhe Municipality City Hall includes the following objectives:
Akhaltsikhe Municipality City Hall Transparency and Integrity Building Strategy and Action Plan were elaborated with the support from the USAID/GGI program and in close cooperation with the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI).
- Improve existing mechanisms of ethics and integrity
- Improve the human resource management system
- Refine the transparency standards of Akhaltsikhe City Hall
- Strengthen public engagement and oversight mechanisms
- Improve the standards of transparency and integrity for legal entities established by Akhaltsikhe City Hall
- Increase competition in the public procurement area.
f an initial release version of the transparency and building integrity strategy and action plan is prepared
On 27 June, 2019, Akhaltsikhe City Hall and IDFI organized the public discussion on the initial drafts of the Transparency and Integrity Building Strategy and Action Plan. The meeting was held in a discussion format and it was aimed at gathering feedback and further on the document from different stakeholders, including representatives of civil and media sectors and academia.
During the development of the final versions of Strategy and Action plan, the Monitoring and Evaluation Framework was also elaborated. On 7 July 2019, the Akhaltsikhe Municipality City Hall Transparency and Integrity Building Strategy, Action Plan, and accompanying Monitoring and Evaluation Framework were approved by the Order N 1470 07 of Akhaltsikhe Municipality Mayor.
On 7 July 2019, the Akhaltsikhe Municipality City Hall Transparency and Integrity Building Strategy, Action Plan, and accompanying Monitoring and Evaluation Framework were approved by the Order N 1470 07 of Akhaltsikhe Municipality Mayor.