ღია მმართველობა საქართველოს 2016-2017 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმის ფარგლებში საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციამ, იუსტიციის სამინისტროსთან თანამშრომლობით, დაიწყო საკანონმდებლო აქტების რეგულირების ზემოქმედების შეფასებისა და მონიტორინგის ერთიანი სისტემის (Regulatory Impact Assessment - RIA) შემუშავება.
ვალდებულებით გათვალისწინებული საკანონმდებლო ცვლილების მიზანს, საკანონმდებლო ინიციატივების სიტუაციური ანალიზის საფუძველზე განსაზღვრა, შეფასება და ეფექტური მართვა წარმოადგენს, რაც მტკიცებულებებზე დაფუძნებული პოლიტიკის განხორციელებას გულისხმობს. RIA-ს ფარგლებში შესაძლებელია ინიციატივების შეფასება ხარჯის, სარგებლისა და რისკების მიხედვით, რომელთაც მნიშვნელოვანი გავლენა აქვთ საზოგადოებაზე ეკონომიკური, გარემოსდაცვითი და სოციალური მიმართულებით. RIA-ს მიზანია დაადგინოს საჭიროა თუ არა რეგულირების ჩარევა და თუ საჭიროა, როგორია პრობლემის გადაჭრის საუკეთესო გზა.
შედეგი: საკანონმდებლო აქტები შემუშავებულია მოქალაქეთა ჩართულობითა და მონაცემთა ანალიზის საფუძველზევადა: დაწყების თარიღი - სექტემბერი 2018, დასრულების თარიღი - დეკემბერი 2019
პასუხისმგებელი უწყება: მთავრობის ადმინისტრაცია
ვალდებულებით შესრულების მიზნით, ცვლილება შევიდა ნორმატიული აქტების შესახებ საქართველოს ორგანულ კანონში. შედეგად:
- შესაბამისი საკანონმდებლო ინიციატივები შეფასდება ხარჯების, სარგებლისა და რისკების მიხედვით;
- უზრუნველყოფილი იქნება რეგულირების შედეგების უკეთესი გააზრება (ვინ მიიღებს სარგებელს, ვინ იტვირთავს ხარჯს), ასევე - პირდაპირი და ირიბი ზეგავლენების იდენტიფიცირება;
- დაინტერესებულ მხარეებთან მუდმივი კონსულტაციების გზით გაიზრდება კანონშემოქმედებითი პროცესის გამჭვირვალობა.
კანონში განხორციელებული ცვლილების პარალელურად, საანგარიშო პერიოდში დასრულდა საკანონმდებლო აქტების რეგულირების ზეგავლენის შეფასების სახელმძღვანელო მეთოდოლოგიის შემუშავება, რომელიც მთავრობას დასამტკიცებლად 2019 წლის ბოლოს წარედგინა. აღნიშნული საქართველოს მთავრობის 2020 წლის 17 იანვრის N 35 დადგენილებით დამტკიცდა. დადგენილება განსაზღვრავს RIA-ს განხორციელების წესსა და პირობებს. ამავე დადგენილებით განისაზღვრა საკანონმდებლო აქტების ნუსხა, სადაც ცვლილების შეტანის შემთხვევაში, სავალდებულოა RIA-ს ჩატარება.
დადგენილებასთან ერთად მთავრობას წარედგინა რეგულირების ზეგავლენის შეფასების ტექნიკური სახელმძღვანელო, რომელიც უკვე დამტკიცებული ნორმატიული ჩარჩოს ფარგლებში რეგულირების ზეგავლენის შეფასების წარმართვისა და შესაბამისი ანგარიშის მომზადების პროცესში სათანადო დახმარებას გაუწევს ცენტრალური და ადგილობრივი დონის ადმინისტრაციის წარმომადგენლებს, როგორც საკანონმდებლო ინიციატივის ავტორებს.
RIA-ს პრაქტიკაში დანერგვის ხელშეწყობის მიზნით, სსიპ - საქართველოს იუსტიციის სასწავლო ცენტრის ბაზაზე 2020 წლის გაზაფხულიდან დაიწყება სამართალშემოქმედებაზე პასუხისმგებელი 60-მდე საჯარო მოხელის გადამზადება. აღნიშნული მიმართულებით საჯარო მოხელეთა შესაძლებლობების გაძლიერებას მუდმივი ხასიათი ექნება და შესაბამისი ტრენინგები რამდენიმე ეტაპად ჩატარდება. გარდა ამისა, RIA-ს სტანდარტებთან დაკავშირებით საკანონმდებლო და აღმასრულებელ ხელისუფლებას შორის საერთო მიდგომებზე შეჯერების მიზნით, დაგეგმილია სამუშაო შეხვედრები პარლამენტის წევრებისა და პარლამენტის აპარატის თანამშრომელთა მონაწილეობით.
სამდივნოს შეფასებით, ვალდებულება სრულად შესრულდა, რადგან განხორციელებულია სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ყველა ეტაპი.
8.1 საკანონმდებლო აქტების შეფასებისა და მონიტორინგის საკანონმდებლო რეგულირების მიზნით კანონპროექტის შემუშავება

Development of a monitoring and analysis system for legislative acts
Within the framework of OGP Georgia Action Plan 2018-2019, the Administration of Government of Georgia, in cooperation with the Ministry of Justice of Georgia, started developing the unified system for the Regulatory Impact Assessment (RIA). The aim of the legislative amendments envisaged by the commitment is to contemplate, evaluate and effectively manage the legislative initiatives based on the situational analysis, which entails implementing the evidence-based policy. With RIA, the initiatives can be assessed according to their costs, benefits, and risks, that greatly impact societies economically, environmentally, and socially. RIA aims at identifying whether regulation is necessary and, if so, what is the best solution to address the problem.
Outcome: legislative acts are developed based on citizen participation and data analysis
Timeline: Start date - September 2018, End date - December 2019
Lead Agency: Administration of the Government
In order to fulfill the commitment, amendments were introduced to the Organic Law of Georgia on Normative Acts. As a result:
• Relevant legislative initiatives will be evaluated according to costs, benefits, and risks;
• A better understanding of the regulatory outcomes will be ensured (who will benefit, who will incur the costs), as well as direct and indirect impacts will be identified;
• Through the regular consultations with the stakeholders, the transparency of the legislative processes will be increased.
Along with the legislative amendments, elaboration of the Methodological Manual for the Regulatory Impact Assessment of legislative acts was completed during the reporting period and submitted to the Government for approval at the end of 2019. It was approved through the Governmental Decree N35 of 17 January 2020. The Decree defines the terms and conditions for implementing RIA. It also defines the list of legislative acts, for which upon introducing the amendments, conducting the RIA will be obligatory.
The technical Manual for Regulatory Impact Assessment submitted to the Government along with the decree, will assist the representatives of the central and local administrations, who develop legislative initiatives, in the process of conducting RIA and developing relevant reports.
To introduce RIA into practice, up to 60 civil servants responsible for lawmaking will undergo training from Spring 2020,  at LEPL Training Centre of Justice of Georgia. Capacity building of civil servants will be conducted regularly, and relevant training will be held in several stages. Also, to harmonize the Legislative and Executive Governments' approaches on RIA Standards, working meetings are planned with the members and staff of the Parliament.
According to the Secretariat's assessment, the commitment was fully implemented, as all milestones defined by the action plan were fulfilled.
8.1 Elaboration of the draft law for legislative regulation of the monitoring and regulatory impact assessment of the legal acts
A draft law on regulatory assessment and monitoring of legislative acts as has been submitted to the GoG for consideration
Ministry of Justice
Administration of the Government
elaboration of the Methodological Manual for the Regulatory Impact Assessment of legislative acts was completed during the reporting period and submitted to the Government for approval at the end of 2019. It was approved through the Governmental Decree N35 of 17 January 2020.
8.2. Elaboration of the unified framework and methodology for monitoring and evaluation of the legislative acts
The unified RIA framework and methodology has been developed