სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტო, მსოფლიო ბანკისა და საერთაშორისო განვითარების დეპარტამენტის (Department of International Development – DFID) მხარდაჭერით, ასევე ღია მონაცემთა პარტნიორობასთან (Open Contracting Partnership – OCP) თანამშრომლობით აქტიურად მუშაობს Open Contracting Data Standard (OCDS) დანერგვაზე. OCDS გულისხმობს ღია მონაცემთა პუბლიკაციის სტანდარტის შემოღებას, რომელიც უზრუნველყოფს სატენდერო ინფორმაციისა და ხელშეკრულების შესრულების ყველა ეტაპზე (დაგეგმარებიდან განხორციელებამდე) სტრუქტურიზებული ინფორმაციის გამოქვეყნებას.
ღია მმართველობის 2018-2019 წლების სამოქმედო გეგმის შემუშავებისას დასრულდა პირველი ეტაპის სამუშაოები OCDS-ის დანერგვის უზრუნველსაყოფად, რაც გულისხმობდა, როგორც აგრეგირებული, ასევე ცალკეულ შესყიდვებზე არსებული ინფორმაციის სპეციალურ წაკითხვად (Machine readable) ფორმატში (JSON) სისტემატურ გამოქვეყნებას საგანგებოდ შექმნილ ახალ ვებგვერდზე.
OCDS-ის მიხედვით არსებობს ღია მონაცემთა გამოქვეყნების სტანდარტის 4 (3 ძირითადი და 1 დამატებითი) დონე: 1. საბაზისო; 2. შუალედური; 3. მოწინავე; 4. დამატებითი. სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს მიერ სამოქმედო გეგმის ფარგლებში დაიგეგმა OCDS-ის მე-3 დონის სტანდარტის დაკმაყოფილება. გარდა ამისა, სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტომ ღია მონაცემთა პუბლიკაციის სტანდარტის კიდევ უფრო განვრცობის ვალდებულება აიღო, რაც გულისხმობს სპეციალურ წაკითხვად ფორმატში შემსყიდველი ორგანიზაციების შესყიდვის წლიური გეგმების გამოქვეყნებას, ასევე ავტორიზებული მომხმარებლისათვის ღია მონაცემების ბაზასთან პირდაპირი წვდომის მიზნით პროგრამული ინტერფეისის აპლიკაციისა (API) და ახალი ვიზუალიზაციის ვებგვერდის შექმნას.
შედეგი: სახელმწიფო ფინანსების მონიტორინგის პროცესი გამარტივებულიავადა: დაწყების თარიღი - იანვარი 2018, დასრულების თარიღი - დეკემბერი 2019
OGP მიმართულებები: გამჭვირვალობა, სერვისების ხელმისაწვდომობა, ანგარიშვალდებულება, ჩართულობა
პასუხისმგებელი უწყება: სსიპ - სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტო
აღსანიშნავია, რომ სამოქმედო გეგმის დასასრულს სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტომ მნიშვნელოვან პროგრესს მიაღწია, თუმცა დღის წესრიგში რჩება აქტივობათა ნაწილის სრულად განხორციელება.
2018 წელს სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტომ, მსოფლიო ბანკისა და DFID-ის, საჯარო შესყიდვებში ეფექტურობისა და გამჭვირვალობის გაუმჯობესების პროექტის მხარდაჭერით, საჯარო შესყიდვების სფეროში დანერგა OCDS, რომლის ფარგლებშიც საჯარო შესყიდვებთან დაკავშირებული ინფორმაცია დაინტერესებულ პირთათვის ხელმისაწვდომი გახდა სპეციალურ (machine readable) ფორმატში (JSON) აგრეგირებული სახით საგანგებოდ შექმნილ ახალ ვებგვერდზე opendata.spa.ge.
აგრეთვე, ღია მონაცემთა პუბლიკაციის სტანდარტის უფრო მეტად გაღრმავების მიზნით, რაც საშუალებას მისცემს ბიზნესს და სამოქალაქო საზოგადოებას უფრო აქტიურად ჩაერთონ სახელმწიფო შესყიდვების პროცესში და ღია მონაცემების ბაზასთან გამარტივებული წვდომის უზრუნველყოფისთვის, 2019 წელს სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტომ, მსოფლიო ბანკის მხარდაჭერით, შექმნა პროგრამული ინტერფეისის აპლიკაცია (API) და ახალი ვიზუალიზაციის ვებგვერდი: vod.spa.ge. ორივე ხელსაწყო ელექტრონულ ტენდერებთან დაკავშირებული ნებისმიერი ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას უზრუნველყოფს.
ამასთანავე, სამოქმედო გეგმით განსაზღვრულ ვადებში, 2018 – 2019 წლებში სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს მიერ განხორციელებული შესაბამისი ტექნიკური სამუშაოების შედეგად, სახელმწიფო შესყიდვების ელექტრონულ წლიურ გეგმებში (ePlan) შესაძლებელი გახდა CPV კოდების მეტად დეტალიზებული (მინიმუმ მეორე დონეზე) მითითება. აღნიშნული აქტივობის განხორციელების ფარგლებში არსებული გამოწვევები, მეტწილად დაკავშირებულია e-Government სისტემაში ტექნიკურ ინტეგრაციასთან.
OCDS-ზე დაფუძნებულ ვებგვერდზე opendata.spa.ge სრულად გამოქვეყნებულია 2011-2019 წლების მონაცემები საქართველოში ჩატარებულ ელექტრონულ ტენდერებთან დაკავშირებით, ასევე მიმდინარე შესყიდვების გეგმების თაობაზე. წინამდებარე ანგარიშის მომზადების ეტაპისთვის, 2019 წლის მონაცემები საჯაროდ ხელმისაწვდომია მხოლოდ პირველი კვარტლის მდგომარეობით.
სამდივნოს შეფასებით, ვალდებულება გეგმით გათვალისწინებულ ვადებში უმეტესწილად შესრულდა. შეიქმნა ელექტრონული ტენდერების მონაცემთა ვიზუალიზაციის ახალი ვებგვერდი და პროგრამული ინტერფეისის აპლიკაცია (API), თუმცა, OCDS სტანდარტით შექმნილი ბაზა სრულად არ განახლებულა.
საკონტაქტო პირი: დიმიტრი გულისაშვილი - საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის უფროსი
13.1. E-Procurement სისტემაში ჩაშენებული სახელმწიფო შესყიდვების ელექტრონული წლიური გეგმების მოდულში (e-Plan) არსებული მიმდინარე წლის ინფორმაციის წაკითხვად (machine readable) ფორმატში გადაყვანა და გამო
13.2. OCDS სტანდარტით შექმნილ ბაზაზე დაფუძნებული ახალი ვიზუალიზაციის ვებგვერდის შექმნა (ახალი ვებგვერდი დაეხმარება მომხმარებლებს მოიძიონ მათთვის სასურველი ინფორმაცია ნებისმიერ კორელაციაში)
მარტი 2018
13.3. OCDS სტანდარტზე დაფუძნებულ ბაზაზე წვდომისათვის პროგრამული ინტერფეისის აპლიკაციის (API) შექმნა
13.4. E-Procurement სისტემის ელექტრონულ ტენდერებში CPV კოდების მეტად დეტალიზებული (მინიმუმ მეორე დონის) მითითების უზრუნველყოფა
მაისი 2018
13.5. OCDS სტანდარტით შექმნილი ბაზის განახლება, 2011 წლიდან ისტორიული მონაცემების სრულად დაფარვა და ახალი, მიმდინარე მონაცემების სისტემატური განახლება

The Public Procurement Agency (PPA), with the support of the World Bank (WB) and the Department of International Development (DFID), and in cooperation with the Open Contracting Partnership (OCP) actively works on the introduction of the Open Contracting Data Standard (OCDS). It should be noted that the OCDS implies the introduction of an open data standard for the publication of structured information on all stages of a contracting process: from planning to implementation.
The works of the Stage 1 have been completed to ensure the OCDS introduction by the time the OGP Georgia Action Plan 2018-2019 was drafted, which implies regular disclosure of the available information about both the aggregate and individual purchases in the special machine-readable format (JSON) on a new dedicated webpage.
OCDS sets out 4 levels for disclosure (3 main and 1 additional: 1) basic; 2) intermediate; 3) advanced; and 4) additional. The PPA intends to meet the standards of the 3rd level in accordance with the OCDS. Moreover, the PPA undertook the responsibility to extend the OCDS even more, which implied the disclosure of the procurement organizations' annual procurement plans in a special readable format and creation of application of program interface (API) and a new visualization website for direct access to the open database.
Outcome: Public finances monitoring process is simplifiedTimeline: Start date - January 2018, End date - December 2019
OGP Thematic Areas: Transparency, Access to Services, Accountability, Engagement
Lead Agency: LEPL – Public Procurement Agency
By the end of the Action Plan, Public Procurement Agency achieved considerable progress, though the complete implementation of some of the activities is still pending.
In 2018, PPA, with support of the WB and DFID project for the improvement of public procurement efficiency and transparency, introduced Open Contracting Data Standard in the sphere of public procurement. Due to this fact, public procurement information became available for the stakeholders in a special, machine-readable format (JSON) on a new dedicated website: www.opendata.spa.ge in an aggregated form.
The PPA also created a program interface (API) and a new visualization website vod.spa.ge with the support of the World Bank in 2019. This was done to deepen the Open Contracting Data Standard even more, thus enabling the private sector and civil society to engage in the public procurement process more actively and ensuring easy access to the open database. Both tools enable the accessibility and availability of any information concerning electronic tenders.
Besides, as a result of technical activities conducted by the PPA in 2018-2019, within the timelines established by the Action Plan, it became possible to indicate rather detailed (minimum of the second level) instructions of the CPV codes in electronic tenders of the annual electronic plans (ePlan) of the PPA. Challenges in implementing this activity are, for the most part, related to technical integration into the e-Government system.
The website based on the OCDS opendata.spa.ge has complete data disclosed on electronic tenders conducted in Georgia in 2011-2019 and the current procurement plans. At the stage of preparation of this report, the data for 2019 are public available only as of the first quarter.
According to the Secretariat's assessment, the commitment is mostly implemented within the timeline as defined by the Plan. A new website for electronic tender data visualization and the application of program interface (API) has been created, though the database developed in accordance with the OCDS has not been fully updated.
Contact point: Dimitri Gulisashvili - Head of International Relations Department
13.1. Transfer of the current year information available in the module of public procurement electronic annual plans built in the e-procurement system and disclosure on the web-page - opendata.spa.ge
13.2. Creation of a web-page of new visualization on the database generated by OCDS (the new web-page will assist users in retrieving desired information in any correlation)
March 2018
13.3. Creation of an API for accessing OCDS-based database
13.4. Ensuring rather detailed (minimum of the second level) instructions of the CPV codes in electronic tenders of the E-Procurement system
May 2018
13.5. OCDS-based database update; complete coverage of historical data created since 2011 and systemic update of current data