ახალი სერვისების დანერგვის, არსებული სერვისების დახვეწის, სერვისების მიწოდების ახალი არხების შექმნისა და მომსახურების ხარისხის გაუმჯობესების პროცესში საზოგადოების ჩართულობის მიზნით, ღია მართველობა საქართველოს 2018-2019 წლების სამოქმედო გეგმა ითვალისწინებს სსიპ იუსტიციის სახლის ვალდებულებას მოქალაქეთა ინოვაციური პლატფორმის შექმნის შესახებ. აღნიშნული ვალდებულება წარმოადგენს ღია მმართველობა საქართველოს 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმის მეორე ვალდებულების გაგრძელებას, რომლის ფარგლებშიც იუსტიციის სახლში დაინერგა მიღებული სერვისების შესახებ მომხმარებლის მხრიდან უკუკავშირის მიღების მექანიზმი ე.წ. „მომხმარებლის ხმა“.
პლატფორმის კონცეფცია ეფუძნება ანგარიშვალდებულების, ღიაობისა და გამჭვირვალობის პრინციპებს და გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მოქალაქეთა ჩართულობას შემდეგი მოდულების დანერგვის საშუალებით უზრუნველყოფს: საზოგადოებრივი აზრის ელექტრონული კვლევა, ხმის მიცემის ელ. სისტემა, უკუკავშირის ელ. სისტემა და ანგარიშგების ელ. სისტემა.
ვალდებულება ასევე მიზნად ისახავს სხვადასხვა ელექტრონული პლატფორმის (ვებ-გვერდი, მობილური აპლიკაცია და სენსორული მონიტორები) შემუშავებასა და დანერგვას, რაც სამომავლოდ ხელს შეუწყობს იუსტიციის სახლში არსებული უკუკავშირის მექანიზმების გაუმჯობესებასა და შეამცირებს უკუკავშირზე რეაგირების დროს.
შედეგი: მარტივი, ეფექტიანი და მრავალფეროვანი მექანიზმების გამოყენებით ფართო საზოგადოება ჩართულია სერვისების განვითარებისა და გადაწყვეტილებების მიღების პროცესშივადა: დაწყების თარიღი - სექტემბერი 2018, დასრულების თარიღი - აგვისტო 2019
პასუხისმგებელი უწყება: სსიპ – იუსტიციის სახლი
საანგარიშო პერიოდში, ვებ-გვერდისა და მობილური აპლიკაციისათვის პროგრამული უზრუნველყოფის შემუშავების პროცესში, პასუხისმგებელი უწყების მიერ კონსულტაციები გაიმართა უსინათლო, მობილობის შეზღუდვის მქონე პირებთან და აგრეთვე ყრუთა კავშირის წარმომადგენლებთან, რათა პროგრამა მაქსიმალურად ყოფილიყო მორგებული შშმ პირთა საჭიროებებს. გარდა ამისა, საანგარიშო პერიოდის მნიშვნელოვანი ნაწილი დაეთმო ტექნიკურ ჯგუფებთან (პროგრამისტები, ტექნიკოსები) კონსულტაციებსა და შეხვედრებს, რათა შემუშავებულიყო პროგრამის ისეთი აღწერილობა, რომელიც მაქსიმალურად დაზოგავდა ადამიანურ რესურსსა და მომხმარებლისთვისაც მარტივად გამოსაყენებელი იქნებოდა.
სამოქმედო გეგმის მოქმედების ვადის დასასრულს, შემუშავებულია პროგრამული უზრუნველყოფის შინაარსი და ვიზუალური მხარე. გარდა ამისა, გაფორმებულია ხელშეკრულება და მიმდინარეობს მისი შესყიდვის პროცესი. 2020 წელს იგეგმება პროგრამული უზრუნველყოფის ინტეგრირება სსიპ „იუსტიციის სახლის“ ვებ-გვერდთან, რომელიც თავსებადია ნებისმიერ მობილურ მოწყობილობასთან. შესაბამისად, მომხმარებელს შეეძლება ვებ-გვერდის საშუალებით უკუკავშირის დამყარება.
გეგმის მოქმედების ვადებში პასუხისმგებელი უწყების მიერ არ განხორციელებულა სენსორული მონიტორებისა და საჭირო ტექნიკის შესყიდვა, რადგან პროგრამული უზრუნველყოფის გარეშე მომხმარებლები ვერ შეძლებდნენ უკუკავშირის დამყარებას, შესაბამისად, უწყების ინფორმაციით, განხორციელების ამ ეტაპზე, სენსორული მონიტორების შესყიდვა უშედეგო იქნებოდა. ამავე მიზეზით, საანგარიშო პერიოდში პასუხისმგებელი უწყების მიერ არ განხორციელებულა საზოგადოების ინფორმირება პლატფორმის შესახებ და არ ჩატარებულა შესაბამისი ფოკუს-ჯგუფები.

Innovative platform for citizen engagement
Commitment Description: In order to ensure public engagement in the introduction of new services, improvement of the existing ones, creation of new channels of service delivery and improvement of quality of services, the Action Plan envisions the Public Service Hall's commitment to create an innovative platform for citizen engagement. The above commitment continues the second commitment of the OGP Georgia Action Plan for 2014-2015 within which the mechanism of receiving feedback from consumers on the existing services, the so-called “Voice of Consumers” was introduced in the PSH.
The concept of the platform is based on the principles of accountability, openness and transparency. It provides citizen engagement in the decision-making process by introducing the following modules: electronic public opinion survey, electronic voting, electronic feedback, and electronic accounting system.
The commitment also aims to develop and introduce various electronic platforms (web-page application, mobile application and sensor monitors), which will contribute to the further improvement of the current feedback mechanisms of the PSH and reduce the response time for feedback.
Outcome: Using simple, effective and different mechanisms, the general public is involved in service development and decision-making processes
Timeline: Start date - September 2018, End date - August 2019
Lead Agency: LEPL - Public Service Hall
In progress done iconNot implemented
In the reporting period for the development of software for the web-page app. and mobile app., the lead agency held consultations with blind people, people with reduced mobility, and the Association of the Deaf representatives to make the program adapted to the needs of PWDS to the best possible extent. Additionally, a significant part of the reporting period was dedicated to consultations with technical groups (software developers, technicians) to develop program description that would spare human resources to the maximum while being user-friendly.
By the end of the Action Plan term, the content and the visual side of the software have been developed. Also, a contract has been signed and the procurement process is in progress. In 2020, it is planned to integrate the software into the PSH web page, which is compatible with any mobile device. Thus, the users will be able to provide feedback through the web page.
Within the Action Plan term, the lead agency has not procured any sensor monitors and necessary equipment, since without the software, the users would be unable to provide feedback. Therefore, according to the agency, sensor monitors' procurement would be useless at this point of implementation. For the same reason, the lead agency has not informed the general public about the platform and has not conducted relevant focus groups in the reporting period.
According to the Secretariat's assessment, the commitment is not implemented within the Action Plan’s timeline, since most of the milestones of the commitment are not implemented.
Contact point: Natalia Abashmadze - LEPL - Public Service Hall
1. Development of software for the web-page and mobile application
Software for the web page and mobile application has been developed
February 2019
Partner LEPLs operating under the Ministry of Justice of Georgia
LEPL - Public Service Hall
Several consultations were held in the software development process in the reporting period
2. Purchase of sensor monitors and necessary equipment; initiation of the project.
Sensor monitors and necessary equipment have been procured
Sensor monitors and all necessary equipment have not been procured in the reporting period
3 Public informing about the platform
Public is ifnormed about the platform
No activities aimed at informing of general public about the platform were conducted in the reporting period
4. Survey/voting process administration, organizing focus groups, accountability
At least 3 polls / voting and at least 3 focus groups, in which the total number of participants is on average 5,000 users are conducted