სახელმწიფო წილობრივი მონაწილეობის მქონე საწარმოების ღიაობა და ანგარიშვალდებულება კორპორაციული პასუხისმგებლობის ამაღლების კუთხით ღია მმართველობის პარტნიორობის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საკითხია. აღნიშნულზე საპასუხოდ, სსიპ – სახელმწიფო ქონების ეროვნულმა სააგენტომ აიღო ვალდებულება უზრუნველყოს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა სახელმწოფო ქონების ეროვნული სააგენტოს მართვაში არსებული სახელმწიფოს 100% წილობრივი მონაწილეობით მოქმედი საწარმოების შესახებ. ამასთანავე, საწარმოები ვალდებული გახდებიან პროაქტიულად გამოაქვეყნონ ანგარიშები არამხოლოდ ფინანსურ, არამედ მათი საქმიანობის შინაარსობრივ ნაწილზეც. საწარმოების ანგარიშვალდებულების და კორპორატიული პასუხისმგებლობის გაზრდის მიზნით, უწყება აგრეთვე, შეიმუშავებს კორპორაციული მართვის სახელმძღვანელოს, რომელიც განსაზღვრავს საწარმოთა მართვის საერთო პრინციპებსა და მიმართულებებს.
შედეგი: სახელმწიფო წილობრივი მონაწილეობის მქონე კომპანიების საქმიანობის გამჭვირვალობის გაზრდილია და კორპორაციული მართვის ერთიანი სტანდარტი ჩამოყალიბებულიავადა: დაწყების თარიღი - ივნისი 2018, დასრულების თარიღი - დეკემბერი 2019
პასუხისმგებელი უწყება: სსიპ – სახელმწიფო ქონების ეროვნული სააგენტო
საანგარიშო პერიოდში სახელმწიფო ქონების ეროვნული სააგენტოს მიერ სახელმწიფოს წილობრივი მონაწილეობით შექმნილი საწარმოების ანგარიშგების პროცესის სრულყოფის მიზნით შემუშავდა უნიფიცირებული შაბლონი (ფორმა, სადაც წარმოდგენილია ინფორმაცია საწარმოების შესახებ), რომელიც ხელმისაწვდომია სააგენტოს ვებგვერდზე (www.nasp.gov.ge). შაბლონი შექმნილია სახელმწიფო წილობრივი მონაწილეობით შექმნილი მოქმედი საწარმოების ღიაობისა და გამჭვირვალობის უზრუნველსაყოფად, ფინანსური აღრიცხვის საერთაშორისო სტანდარტების (IFRS) დაცვით და მოიცავს შემდეგ ინფორმაციას:
- საწარმოს დასახელება
- საიდენტიფიკაციო კოდი
- სახელმწიფოს წილი
- საქმიანობის სფერო
- იურიდიული მისამართი
- ფაქტობრივი მისამართი
- სამეთვალყურეო საბჭო
- საკონტაქტო ინფორმაცია (ხელმძღვანელობაზე/წარმომადგენლობაზე უფლებამოსილი პირი, სახელი და გვარი).
აღნიშნული ფორმის გამოყენებით სააგენტო შეძლებს საზოგადოებას წარუდგინოს სახელმწიფო საწარმოთა სურათი უნიფიცირებული სახით, შემდგომი გამოყენების მიზნით. გამართული ანგარიშგებისა და მონიტორინგის სისტემის დანერგვა კი უზრუნველყოფს სახელმწიფო საწარმოების ეფექტურ მართვას.
აგრეთვე, საანგარიშო პერიოდში შემუშავდა, "50%-ზე მეტი სახელმწიფო წილობრივი მონაწილეობით დაფუძნებული საწარმოების მართვის" სახელმძღვანელოს პროექტი, რომელიც განსაზღვრავს სახელმწიფო საწარმოთა მართვის ძირითად პრინციპებსა და საფუძვლებს. კორპორატიული/50%-ზე მეტი სახელმწიფო წილობრივი მონაწილეობით დაფუძნებული საწარმოების მართვის სახელმძღვანელოს დამტკიცება დამოკიდებულია, "მეწარმეთა შესახებ" საქართველოს ახალი კანონის მიღებაზე. კანონის მიღების შემდეგ, ნორმატიული აქტის ცალკეული პრინციპები ასახული იქნება საწარმოების მართვის სახელმძღვანელოში.
სამდივნოს შეფასებით, ვალდებულება გეგმით გათვალისწინებულ ვადებში სრულად შესრულდა, რადგან განხორციელებულია სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ორივე ეტაპი.
15.1. სახელმწიფოს 100% წილობრივი მონაწილეობით მოქმედი საწარმოებისთვის სააგენტოს მიერ განხორციელდება უნიფიცირებული შაბლონის შემუშავება, სადაც წარმოდგენილი იქნება ინფორმაცია საწარმოს სახელწოდების, საკონ
15.2. სახელმწიფოს 100% წილობრივი მონაწილეობით დაფუძნებული საწარმოების კორპორაციული მართვის სახელმძღვანელოს პროექტის შემუშავება

Openness and accountability of state-owned enterprises
Openness and accountability of state-owned enterprises (SOEs) are among the key issues of Open Government Partnership in terms of increasing corporate responsibility. To address the issue, the National Agency of State Property (NASP) undertook the responsibility to ensure the availability of information on 100% SOEs under the management of the NASP. Additionally, the enterprises will be committed to proactively publish reports, including both the financial and conceptual parts. To increase the accountability and corporate responsibility of enterprises, it is important that the NASP planned to develop a corporate management guide, defining the general enterprise management principles and directions.
Outcome: Transparency of The SOEs activity has been increased and a unified corporate management standard has been established
Lead Agency: LEPL – National Agency of State Property
To improve the accountability of SOEs, the NASP developed a unified template (a form containing information about the enterprises) available on the Agency’s website(www.nasp.gov.ge). The template was created to ensure openness and transparency of SOEs in compliance with International Financial Reporting Standards (IFRS) and includes the following information:
• Name of enterprise
• Identification code
• State share
• Field of activity
• Legal address
• Actual address
• Supervisory board
• Contact information (person in charge/ representative, first name, last name).
Information gathered with help of this form will support NASP to present the overall picture of the state-owned enterprises in a unified manner to the society for future use. The introduction of a sound reporting and monitoring system will ensure effective management of state enterprises.
A draft Guide on the management of enterprises established with more than 50% state sharing was developed in the reporting period. It defines the general principles and foundations of SOEs’ management. The approval of the Corporate Management Guide depends on the adoption of the new Law of Georgia On Entrepreneurs. After adopting the Law, certain principles of the legal act will be reflected in the Guide on Management of Enterprises.
According to the Secretariat's assessment, the commitment is fully implemented within the Action Plan timeline, as both milestones envisioned by the plan were fully achieved.
15.1. Development by the Agency for state-owned enterprises of a unified template containing the name of enterprise, contact data, information about its establishment, management, capital, activity, s
Information about the state-owned enterprises under the unified template has been published on the Agency’s web-page
Ministry of Economy and Sustainable development
LEPL – National Agency of State Property
To improve the accountability of SOEs, the NASP developed a unified template (a form containing information about the enterprises) available on the Agency’s website
15.2. Drafting a state-owned enterprises corporate management guide
The corporate management guide for state-owned enterprises has been drfated
Ministry of Economy and Sustainable Development
A draft Guide on the management of enterprises established with more than 50% state sharing was developed in the reporting period