პარტნიორობის იდეა და ღირებულებები
ღია მმართველობის პარტნიორობა (Open Government Partnership - OGP) საერთაშორისო ინიციატივაა, რომელიც აშშ-ისა და ბრაზილიის პრეზიდენტების ერთობლივი ინიციატივით და 8 ქვეყნის მთავრობათა ძალისხმევით 2011 წელს დაარსდა.
დღეს OGP-ში გაერთიანებულია 76 ქვეყანა. წევრი ქვეყნის მთავრობები იღებენ ვალდებულებას, მმართველობა გახადონ უფრო ღია, ეფექტური და გამჭვირვალე, უზრუნველყონ მოქალაქეთა გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ჩართულობა და სახელმწიფო სერვისების მარტივი და კომფორტული მიწოდება. პარტნიორობის მიზნების მიღწევაში დიდი როლი აქვს ახალი ტექნოლოგიების გამოყენებას, რათა წახალისდეს საზოგადოებრივი რესურსების ეფექტიანი მართვა და ინკლუზიური განვითარება.
OGP ქმნის გამოცდილების გაზიარების საერთაშორისო პლატფორმას მთავრობებისა და სამოქალაქო საზოგადოების, კერძო სექტორის, მედიისა და აკადემიური წრის წარმომადგენლებისთვის, რათა ერთობლივი ძალისხმევით გამარტივდეს ღია მმართველობის გლობალურ გამოწვევებთან გამკლავება.
ღია მმართველობის პრიორიტეტულ პოლიტიკის მიმართულებებს შორისაა კორუფციასთან ბრძოლა, ციფრული მმართველობის გაძლიერება, თავისუფალი სამოქალაქო სივრცის შექმნა, ჯანმრთელობის დაცვა და სხვა.
ქვეყნის წარმატება OGP-ის წევრობის ფარგლებში აღებული ვალდებულებების შესრულების ხარისხით განისაზღვრება. წევრი ქვეყნები შეიმუშავებენ სამოქმედო გეგმებს OGP-ის 5 ძირითადი გამოწვევის გარშემო, ესენია:
- საჯარო მომსახურების გაუმჯობესება;
- საზოგადოებრივი ჩართულობის გაზრდა;
- საჯარო რესურსების უკეთესი მართვა;
- უსაფრთხო გარემოს შექმნა;
OGP-ის საქმიანობის მეთვალყურეობას ახორციელებს მმართველი კომიტეტი (Steering Committee – SC), რომელიც გადაწყვეტილების მიმღები ორგანოა და მის შემადგენლობაში შედის OGP-ის წევრი ქვეყნების მიერ არჩეული 11 მთავრობისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ არჩეული 11 არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენელი. მმართველი კომიტეტის ამჟამინდელი შემადგენლობაა: კანადა, ჩილე, ესტონეთი, გერმანია, ინდონეზია, იტალია, კენია, მაროკო, ნიგერია, სამხრეთ კორეა, დიდი ბრიტანეთი.
2019 წლის აპრილში გამართული არჩევნების შედეგად, 2019 წლიდან 2022 წლამდე, საქართველო OGP-ის მმართველი კომიტეტის წევრი გახდა. საქართველოს მთავრობას კომიტეტში საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსი წარმოადგენდა.

Idea and Values of Partnership
Open Government Partnership (OGP) is an international initiative established in 2011 by a joint initiative of the Presidents of the US and Brazil and with the effort of the governments of 8 countries.
Presently, 76 countries are members of OGP. The governments of the member countries commit to making governance more open, efficient, and transparent, to ensure civic engagement in the decision-making process and to deliver public services in a simple and comfortable manner. The use of new technologies to encourage efficient management of public resources and inclusive development plays an essential role in the achievement of partnership goals.
OGP creates an international platform for representatives of governments, civil society, the private sector, media, and academia in order to simplify coping with global challenges in a common effort.
Among the priority policy lines of OGP re anti-corruption, promotion of digital governance, creation of free civic space, healthcare, etc.
A country’s success is defined by the degree of fulfilled commitments undertaken within the scope of OGP membership. Member states shall develop Action Plans focusing on 5 grand challenges of OGP. These are:
- Improving Public Services
- Increasing Public Integrity
- More Effectively Managing Public Resources
- Creating Safer Communities, and
- Increasing Corporate Accountability.
OGP is overseen by the Steering Committee, which is the decision-making body and comprises 11 governments elected by OGP member countries and 11 NGO representatives elected by NGOs. The present composition of the Steering Committee is as follows: Canada, Estonia, Chile, Germany, Indonesia, Italy, Kenya, Morocco, Nigeria, the Republic of Korea, United Kingdom.
As a result of elections held in April 2019, Georgia became a member of the OGP Steering Committee from 2019 to 2022. The Head of the Administration of the Government of Georgia represented the Government of Georgia in the Steering Committee.