ახალციხე, ოზურგეთი და ხონი ღია მმართველობის გლობალურ პარტნიორობას შეუერთდნენ
ახალციხის, ოზურგეთისა და ხონის მუნიციპალიტეტები „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ ლოკალური პროგრამის (OGP Local) წევრებად აირჩიეს.
პარტნიორობამ ადგილობრივი თვითმმართველობების მხარდაჭერის სპეციალურ პროგრამას 2016 წელს ჩაუყარა საფუძველი. აღნიშნულ პროგრამაში 2016 წელსვე ჩაერთო და დღემდე აქტიურად მონაწილეობს ქალაქ თბილისის მერია. დედაქალაქი პირველ 15 თვითმმართველ ქალაქს შორის მოხვდა, რომელიც მსოფლიოს მასშტაბით 45 კანდიდატიდან შეირჩა.
OGP-ში გაწევრიანებით ახალციხის, ოზურგეთისა და ხონის მუნიციპალიტეტები უერთდებიან გლობალურ მოძრაობას რათა ხელი შეუწყონ სხვადასხვა ფორმით ადგილობრივ დონეზე ღია მმართველობის პრინციპების გამტკიცებას. პროგრამის მონაწილე მუნიციპალიტეტებს შესაძლებლობა მიეცემათ ითანამშრომლონ სხვადასხვა ქვეყნის წარმომადგენლებთან, გაუზიარონ მათ ცოდნა და გამოცდილება და დანერგონ სიახლეები ადგილობრივ დონეზე.
OGP-ის ლოკალური პროგრამის ახალი წევრები კონკურსის საფუძველზე შეირჩნენ, რომელიც 2020 წლის 26 მაისს გამოცხადდა და ორი ეტაპისგან შედგებოდა. მიღებული 112 განაცხადიდან, წინასწარ განსაზღვრული კრიტერიუმების საფუძველზე, შესარჩევმა კომისიამ 56 წევრი აირჩია, რომლებიც 32 ქვეყნის 64 ადგილობრივ თვითმმართველობას აერთიანებენ. აღნიშნული OGP-ის ისტორიაში თვითმმართველობების ჩართულობის ყველაზე მასშტაბური გაფართოებაა და ემთხვევა კრიტიკულ მომენტს, როცა ქალაქები და ადგილობრივი თვითმმართველობები COVID-19 პანდემიასთან ბრძოლის წინა ხაზებზე არიან.
შერჩეულ მუნიციპალიტეტებს გამოარჩევთ ღია მმართველობის კუთხით განხორციელებული ინოვაციური ინიციატივები და სამოქალაქო საზოგადოებასთან წარმატებული თანამშრომლობა.
კონკურსის შესარჩევ ეტაპებზე სამივე მუნიციპალიტეტს აქტიურ მხარდაჭერას უწევდნენ ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციები. სწორედ მათთან თანამშრომლობით იგეგმება სამომავლოდ აღნიშნული სამი ქალაქის ღია მმართველობის სამოქმედო გეგმების შემუშავება. პროცესში აქტიური მონაწილეობა მიიღო საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციამ, როგორც ღია მმართველობა საქართველოს სამდივნომ და დაინტერესებული მუნიციპალიტეტებისთვის საკონსულტაციო შეხვედრები გამართა სხვადასხვა ფორმატში. კონკურსანტებს მხარს უჭერდა შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID) და გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP).
„ღია მმართველობის პარტნიორობა“ (OGP) აშშ-ისა და ბრაზილიის პრეზიდენტების ინიციატივით 2011 წელს დაფუძნდა. ორგანიზაცია მიზნად ისახავს მთავრობათა გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულებისა და ეფექტიანობის გაზრდას. საქართველო ერთ-ერთი პირველი ქვეყანა იყო, რომელიც OGP-ს 2011 წელს შეუერთდა. OGP ამჟამად მსოფლიოს ასამდე ქვეყნის მთავრობის, ადგილობრივი თვითმმართველობისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს აერთიანებს.

Akhaltsikhe, Ozurgeti and Khoni Joined Global Partnership on Open Government
Akhaltsikhe, Ozurgeti and Khoni municipalities have been selected as members of the Open Government Partnership Local Program (OGP Local).
The Partnership launched a special program to support local governments in 2016. Tbilisi City Hall joined the program in 2016 and is still actively participating. The capital was among the first 15 self-governing cities to have been selected from 45 candidates worldwide.
By joining the OGP, the municipalities of Akhaltsikhe, Ozurgeti and Khoni have committed to the global movement to promote the principles of open governance at the local level in various ways. The municipalities participating in the program will have the opportunity to collaborate with representatives from different countries, share their knowledge and experience and introduce innovative solutions at the local level.
New members of the OGP Local Program were selected through a competition announced on May 26, 2020, consisting of two stages. Out of the 112 applications received, based on pre-defined criteria the selection committee selected 56 members composed of 64 local governments from 32 countries. This expansion, the largest in OGP history, comes at a critical moment as cities and local communities are at the forefront of efforts to respond to COVID-19 crisis.
The selected municipalities are distinguished by innovative initiatives in the field of open government and successful cooperation with the civil society.
All three municipalities were actively supported by the local non-governmental organizations during the two-step application process. It is envisioned that the Open Government Action Plans of these three cities will be developed in cooperation with them. The Open Government Georgia Secretariat took an active part in the application process and held consultative meetings for interested municipalities in various formats. The contestants were supported by the United States Agency for International Development (USAID) and the United Nations Development Programme (UNDP).
The Open Government Partnership (OGP) was established in 2011 at the initiative of the Presidents of the United States and Brazil. The organization aims to increase the transparency, accountability and efficiency of governments. Georgia was one of the first countries to join the OGP in 2011. The OGP currently brings together representatives from governments, local self-governments, and civil society from over 100 countries around the world.